wtorek, 30 września 2014

Przeczytałam: Jonathan Littell - Czeczenia. Rok III

Źródło: http://www.wydawnictwoliterackie.pl


Jonathan Littell - reporter, był w Czeczeni podczas dwóch wojen w 1996 i  1999, wraca do niej w 2009. Widzi odbudowane miasta, ludzi, którzy spacerują po ulicach, wszystko wygląda tak jakby ludność czeczeńska zapomniała o wojnach. Pozytywnie zaskoczony ma w planach napisać optymistyczny reportaż. Jednak dowiaduje się o śmierci Natalii Estemirowej -działaczce Memoriału czyli obrońców praw człowieka. Reporter dowiaduje się, że mimo pozornego spokojnego życia ludności czeczeńskiej, co jakiś czas "niewygodne" osoby znikają, zapadają się pod ziemię. Następnymi zamordowanymi pracownikami byli:
Szefowa organizacji pozarządowej "Spasiom pokolenije" (Uratujmy pokolenie-red.) i jej mąż zostali uprowadzeni w poniedziałek w stolicy Czeczenii Groznym - podała agencja AFP powołując się na przedstawicieli innych organizacji pozarządowych. Czytaj więcej (źródło: Wprost)

Oficjalny prezydent Ramzan Kadyrow podlega władzy Kremla. Nie pozwoli nikomu przesadnie się wzbogacić.

Źródło: http://www.politykaglobalna.pl
Korupcja w kraju wciąż rośnie. Żeby dziecko dostało się do szkoły trzeba zapłacić, żeby szkołę skończyło trzeba zapłacić. To samo tyczy się pracy, mieszkań czy bycia politykiem. Za wszystko trzeba zapłacić pod stołem. Założono więc odpowiednik naszego CBA, ale żeby w nim pracować trzeba było... tak, tak, baaardzo dużo zapłacić. 

No i to co mnie zawsze porusza, stosunek do kobiet. Większość Czeczenów to wyznawcy islamu sunnickiego. Fragmenty z książki:
"A odnowa islamu przybiera głównie postać pełzającej wojny z nowoczesnością i pozycją kobiet."
" Prawo do bicia i zabijania własnych żon i córek wydaje się Kadyrowowi czymś tak fundamentalnym, że uczynił z niego argument mający skłonić Czeczenów żyjących na uchodźstwie do powrotu do kraju."
"(...) Kurujew, który podsumowuje swój wywód taką oto głęboką refleksją: "Inteligencja kobiety to coś jak żabi ogon"".

Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz