czwartek, 18 września 2014

Przeczytałam: Krzysztof Miller - 13 wojen i jedna

O książce usłyszałam w programie Hala odlotów, który był, a nie wiem czy jeszcze jest, emitowany na TVP KULTURA. Tu wstawiam link do programu http://vod.tvp.pl/audycje/kultura/hala-odlotow  , bo jest niesamowity i polecam każdemu, kogo mdli od telewizyjnej "kultury" w stylu "tańca z odchodami" czy "jak oni kupkają"...


Wracając do książki. Po pierwsze uważam, że każdy, bez wyjątku, powinien ją przeczytać.W niesamowity sposób przedstawia różne wojny, różnych ludzi, kulturowo, religijnie, rasowo różnych, wojny z różnych powodów, czy religijnych czy rasowych, czy po prostu, a w sumie przede wszystkim finansowych. Każda z tych wojen pozostawia po sobie tylko jeszcze większą nienawiść, śmierć i głód.

Źródło:http://www.wiadomosciliterackie.pl/files/miller.jpg


W zasadzie nie jestem w stanie napisać o tej książce nic konkretnego, skasowałam już wiele zdań, każde brzmi pompatycznie i śmiesznie.

To co bardzo mi się w tej ksiażce podobało to swoisty język autora, który często tworzy zdania wg swoich reguł. Jedno zdanie składa się z trzech, bo każde z tych trzech jest ważne samo w sobie. No i brak wygładzania zdań, łagodzenia. Ludzie zdychają z głodu, ludzie śmierdzą. mordują, płaczą, ryczą, ryją ze śmiechu.

Rozdziały ilustrowane są zdjęciami autora. Na każdym ruch, Miller jest fotografem, który potrafi uwiecznić na zdjęciu wystrzeliwany z karabinu czy armaty pocisk. Jego kadry powalają na kolana. Żałuję, że jeszcze nie wydał żadnego swojego albumu.

Ciekawe jest to, że jego opowieści zawsze są obiektywne. Nasi to ci, z którymi aktualnie się znajduje, tamci to ci po drugiej stronie frontu. Jeśli następnego dnia stałby po drugiej stronie frontu, to stałby ze swoimi

Chyba najbardziej wstrząsającą relacją-wspomnieniami był rozdział Muka, mówią głodni (Kongo). Opis zdychających (cytuję) z głodu ludzi. No i Zdjęcie.

Źródło: http://fototapeta.art.pl/IMG/kpfp/zai2-km.jpg

Tak, ci umierający z głodu ludzie załatwiają się do kartonu UHCR: (z wikipedii) Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) jest organem ONZ upoważnionym do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. 
Żywność praktycznie do nich nie docierała, bo była wcześniej rozkradana. Millerowi obrazy z Konga będą się śnić. Zresztą nie one jedne zaczną go pogrążać, w końcu jego znajomi stwierdzą, że musi się wyleczyć z obrazów wojny, co uczyni w wojskowej Klinice Stresu Bojowego.

Zawsze, gdy zagrożenie było ogromne, gdy strach miażdżył, Krzysztof Miller mówił sam do siebie: Miller, a chuj! To zaklęcie przewijało się przez książkę jak refren. Miller, a chuj!

Jedyne co mi się w książce nie podobało to ilość niesamowitych zdjęć, jest ich o wiele za mało.

Ocena: 10/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz